Още един оригинален дифузер за насипен чай
Коледен чай от Ahmad
Ми така де, Коледа ли е или какво? Ahmad - марка, която присъства стабилно на българския пазар за чай, реши да зарадва ценителите с две музикални кутии в навечерието на празника. Едната е тази, която виждате на клипчето - черен чай с добавени ягоди и аромат на ванилия. Има приятен плодов вкус, все едно пиеш не чай, а ядеш примерно сладолед.
Другият вид е класическият English breakfast, има подобен дизайн, но друга илюстрация.
Кутийката се навива с ръчката отстрани и издава приятен латернов звук точно като за Коледа. Естествено, може да се използва и за други чайове по-нататък.
Цената за 100 грама в "Пикадили" е около 15 лева - съвсем прилична като за качествен чай плюс кутия за дългосрочна употреба. Весели празници!
Чай на фокус: Lipton White tea Pomegranate
Lipton бе една от първите марки, които започнаха да налагат на пазара белия чай като по-изискана и полезна версия на зеления. Спомняте ли си героинята на Илка Зафирова от "Стъклен дом", която искаше снаха й да й сервира именно бял чай и безпогрешно разпозна, че Яна Маринова я заблуждава с друг?
За белите чайове съм писал и друг път в този блог. Важно напомняне - този вид се запарва с вода, която все още не е кипнала. Оптималната температура е 70 градуса. Запарката се извършва и за по-кратко време - най-добре не повече от 2 минути. Листенцата от неферментиралото растение, които са покрити с лек мъх, са подходящи и за втора и дори трета инфузия.
Предложението на Lipton, коeто представям тук, се предлага в супермаркетите от няколко месеца. Комбинирането с нар напоследък е все по-модерно. На мен неговия аромат много ми харесва, но в случая го намирам малко пресилен - до степен на изкуственост. Нарът твърде много доминира над финия вкус на белия чай. В изстудена версия може би тази напитка ще бъде чудесна - именно поради силния си и освежаващ плодов аромат, отсъствието на тревистия "зелен" вкус, както и заради ненужното добавяне на подсладител.
С две думи - ако обичате нар, това е вашият чай. Ако обичате бял чай - не съвсем.
Чай на фокус: серия Tea moments
Трябва пак да мина през "Пикадили". Докато се сетя да напиша за тази серия чайове, и ройбосът (кутията най-горе) взе, че ми свърши. Той бързо се превърна в новия ми фаворит за късните часове (знаете, че не съдържа кофеин). Комбинацията между ройбос и канела е класическа и се среща често и при други марки, но тук производителите от "Българска чаена компания" са прибавили и аромат на портокал, който прави микса още по-приятен.
Надпреварата на големите вериги да се харесат на чай-маниаците става все по-ожесточена. В нея "Пикадили" и "Карфур" като че ли са с едни гърди напред, въпреки че и "Кауфланд", "Билла", "Лидл" и "Фантастико" предлагат все по-голямо разнообразие. Така или иначе, факт е, че новата серия Tea Moments се появи най-напред в "Пикадили". Цената е повече от прилична, чак съмнително евтина - около 1.90 за кутийка с 20 класически пакетчета без връвчици, скрепени по две. Зад стилната опаковка и възможно най-евтината разфасовка обаче се крие изненадващо ароматен чай, в който вкусовете са съчетани повече от сполучливо.
За ройбоса с портокал и канела вече разказах. Всеки уважаващ себе си любител на чай трябва да има поне 1-2 вида ройбос за вечерна, а защо не и за целодневна консумация. Много подходящ е и в леден вариант, без никаква нужда от добавяне на подсладители.
Но да преминем към видовете с истински чай. Първият, който задължително трябва да опитате, е Tea moments Зелен чай с лотос и портокал. По принцип аз не харесвам цитрусовите аромати към зеления чай. Особено ме дразни слагането на лимон. За мен този плод обезличава всеки вид чай и няма място в него, освен ако не се лекуваме от някаква простуда.
С портокала ситуацията е по-различна, особено ако е вмъкнат както трябва и в нужната мярка. В случая той придава един особено благороден вкус на зеления чай, ликвидирайки тревистия му аромат и създавайки допълнително усещане за топлина. Лотосът... него не мога да го преценя, всъщност нямам ясна представа какъв е ароматът на лотоса. Но с две думи - чудесна комбинация.
Стигаме и до третата кутийка - тази долу вляво на снимката. Тя съдържа чай от вида пу ер, признат за един от най-полезните за организма, комбиниран с ябълка и канела. Допълнителните подправки успяват да надвият неизбежния дъх на пръст, който този еликсир притежава. Така напитката става приемлива даже и за неизкушените на тема пу ер начинаещи ценители. Този чай е особено полезен след хранене, защото гарантирано подобрява храносмилането и пречиства стомаха, без да причинява разтройство.
Сега погледнах, че и другите ми две кутийки са почти празни. Дано не са се свършили и в "Пикадили", че ще трябва да пиша в книгата им за оплаквания...
Календар от... чай
Да, точно така. За всеки от 365-те дни в годината - по един чай, който се разтваря в чашата с гореща вода. Субстанцията е специално обработена и пресована така, че да позволи събирането на 52 "вафлички" за всеки ден от седмицата една зад друга.
Събуждаш се, взимаш поредната доза, потапяш я в чаша вода и се наслаждаваш. За съжаление, чаят на немската компания Haelssen & Lyon не е за продажба, а е изработен само в ограничен тираж за корпоративни клиенти и партньори. Проектът е разработен от криейтив агенция в Хамбург.
Никога не е късно за чаша чай
В случая - афганистанец предлага на американски войник да утоли жаждата си в една от най-въздействащите репортажни фотографии, снимани през последните години
Чай на фокус: Ориент
Понякога и сред най-непретенциозните и евтини български марки можеш да откриеш бисер. Точно такъв е и сегашният случай. От серията Premium herbs & fruits досега бях с противоречиви впечатления - по-скоро хубава опаковка и дизайн, отколкото съдържание. Но ето, че сега ме изненадаха и с чая си. Както виждате, запасил съм се и с резервна кутия, защото при цена от 1.50 лв за 20 пакетчета (в "Кауфланд", но сигурно го има и в "Метро", "Фантастико", "Билла" и "Пикадили") вероятността да изчезне от рафтовете е голяма. А щом съм се запасил, значи има защо и може да ми се вярва.
И така - в невзрачните добре познати хартиени пликчета, свързани и подредени по двойки, се крие микс от зелен чай, корени от сладник, кори канела и семена от звездовиден анасон. Идеологически и интонационно комбинацията е много близка до кашмирския чай Kehwa, заради присъствието на ориенталските подправки. Затова реших, че е добра идея при запарката да добавям по 2-3 зрънца кардамон (продава се в магазините за подправки или в магазини за чай като Droga.bg), както и няколко тичинки шафран. Знаете, че не съм фен на захарта, но тук по изключение върви да добавите и някоя-друга малка бучка небет-шекер или едри кристалчета кафява захар. Също така не е лоша идеята температурата да е близка до 100-те градуса, а не около 70, както по принцип се изисква за зелен чай.
Резултатът? Изключително ароматен и вкусен чай с красив кехлибарен цвят, който ще върне силите и тонуса ви в студените ноемврийски и предстоящите зимни вечери. За мен този вкус завинаги ще бъде свързан с пътешествието ми из Индия и Кашмир, каквото пожелавам на всеки да преживее. До скоро!
Да ви е сладко
Кратко поучително филмче за захарта и последиците от консумацията й - още една причина да не си разваляте хубавия чай с нея
Чаши за чай SP от Home Deco
Вече сме коментирали неведнъж, че красивият чайник и изящните съдове правят удоволствието от чая още по-голямо и трайно. Едно е да пиеш от тънка пластмасова чашка или пък от захабен керамичен мъг с дебели стени в грозен цвят, съвсем друго - от нещо, в което е вложена дизайнерска или най-малкото занаятчийска мисъл и усърдие.
Точно такива са и съдовете на марката Salt & Pepper (SP), които в момента са обявили допълнителна промоция в магазина Home Deco в аутлет-центъра до "Метро" на "Цариградско шосе". След първото намаление комплект чаша+чинийка от тези тук струва 12 лева, а след допълнителния дискаунт - само 10. Съвсем прилична цена за нещо наистина красиво и качествено. За 70-ина лева видях и още по-красиви комплекти от по 4 чаши и чинийки, както и по-големи сервизи в още по-привлекателен модерен стил.
Сефтето на тези чаши беше с един от любимите ми видове чай - млечен улонг.
Чай на фокус: Rioba Flavoured Chai
Пътешествието из света на черните чайове продължава. Днес имаме едно предложение, което ви чака върху рафтовете на хипермаркетите Metro. Много хора, включително и наши читатели тук, имат предубеждение към стоките от подобни вериги. Продуктите под вътрешноведомствената за Metro марка Rioba обаче не заслужават подценяване.
Конкретно този чай е наистина Premium - и като опаковка, и като качество, и като цена. Струва около 6 лева за 20 пакетчета - точно два пъти повече от серията 4 moments в Lidl, например.
Всяка копринена торбичка е индивидуално вакуумирана в голям и добре изглеждащ джоб, който няма да се срамувате да отворите пред гости или клиенти. Но какво има вътре?
Прекрасен, ароматен, типично индийски чай. Когато индийците кажат Chai, те имат предвид именно това - смес от черен чай с любимите им подправки - кардамон, джинджифил, чер пипер, кориандър, карамфил. Ароматът му е несравним. Съчетава се чудесно с лимон, но най-добре с мляко. Нито една от съставките не доминира над останалите. Лично аз понякога го миксирам в 600-милилитровия си чайник - едно пакетче от този чай и едно пакетче "Кралско сафари", който е изцяло черен и отново от Индия. Така вкусът става по-фин и деликатен, без да се губи плътност и наситеност.
Продуктът е произведен изцяло според Fairtrade стандартите за качество и хуманни условия на труд, уверяват ни още от сребристата кутия.
С наближаването на хладните есенни вечери и зимата този дъхав чай с плътен вкус ще става все по-предпочитано начало на моя ден. Опитайте го и вие.
Чай на фокус: Hediard Melange Breakfast
Един от най-добрите черни чайове, които съм пил. Вкусът му остава мек даже и ако го изтървеш с минута-две повече във врялата вода. Сместа в елегантните копринени пакетчета, вакуумирани в червени пликове, е 70% цейлонски чай и 30% асамски (индийски).
Срещнах се с тази марка на едно специално място, подобаващо на нивото й. Това обяснява и високата й цена. Кутия с 20 пакетчета от този чай струва около 10 евро и си струва всеки цент от тях. Ако някъде из белия свят попаднете на Hediard - не се колебайте. Усещането ще задоволи и най-изтънчените ценители.
Съвет №7: Кана за филтриране на вода
Най-популярни и надеждни са тези с марка Brita. В България градовете с хубава чешмяна вода са малко. София уж се брои за един от тях, но важи само за някои квартали, а и във все по-малка степен. Затова не подценявайте нуждата и ползата от филтрирането на водата. Освен всичко друго, то ще ви спести и известни разходи (за бутилирана минерална и трапезна вода), както и грижата винаги да имате запаси от магазина.
Вкусът на филтрираната с тази кана течност наистина е по-добър. В доста отношения дори превъзхожда този на повечето бутилирани марки на пазара. Но най-важното е, че и чаят, и кафето, имат много по-добри вкусови качества, когато се правят с пречистена от излишни варовици, хлор, метали и фосфор вода.
Цената на една кана (апропо чудесна вещ като дизайн и качество) е около 35-40 лева, като в нея се включва и първият филтър. При редовно ползване (3-4 дози от по 1.2 литра дневно) един филтър издържа около месец или най-много 5 седмици. Цената му е около 12 лева, а комплекти от 3 броя се продават за около 30. Понякога има и промоции 4 филтъра на цената на 3.
И пак ще повторя - заслужава си, особено ако сте в софийски квартали като моя, където термо-каната побелява от варовик за броени дни, или пък например ако живеете в Русе или друг град с карстови източници.
Чай на фокус: Akbar Green Emerald
Едно предложение, което ще заинтригува главно хард-феновете на чистия зелен чай - и то от онези, които са твърде заети, за да пазаруват от специализирани магазини или сайтове, но същевременно достатъчно напреднали, за да избягват добрите стари хартиени пакетчета.
Конкретно този вид се продава във всеки хипермаркет, например в "Кауфланд" и струва около 4 лева за 100 грама - тоест, съвсем изгодно "бюджетно решение".
Чаят е анонсиран като чист цейлонски и премиум. Субстанцията обаче е далеч от премиум нивото - освен цели листа, в станиоловото вакуумирано пакетче има и доста парченца от останалите части на растението. Да кажем, че като смес прилича доста на зеления чай на Ahmad или на Jones , които също сме споменавали тук.
Вкусът? О, да, вкусът. Ами доста добър зелен чай, с не толкова силно изразен "тревист" вкус като гореспоменатите два. Може да се сравни с класиката Twinings Gunpowder green tea, само дето не изглежда толкова добре, не се продава в удобна тенекиена кутия и е с 40% по-евтин.
Така че, повтарям - едно добро бюджетно предложение от Шри Ланка, което ще ви спести време и най-вече пари, без това да е за сметка на чистото зелено удоволствие.
Чай на фокус: Tisana tonic
Още една находка от рузките магазини "Березка" - студен чай от мате с лимон. Цената я забравих, но не беше нещо много по-различно от другите студени чайове, например тези на Rauch, или може би една идея по-скъп (все пак се внася отдалеч и в ограничени количества).
Съдържание: екстракт от мате, жълт кантарион, гуарана, концентриран лимонов сок, лимонена и плодова киселина. Допълнително са добавени овкусители гуарана и лайм. Подсладен е със захар.
Вкусът му е близък до този на Nestea лимон, но презумпцията е да действа по-ободряващо и енергизиращо от него.
Звезда на фокус: Борис Бекер
Сред другите любими неща в диетата на младеещия ветеран са салатите ("минимум 2 на ден") и фреша от грейпфрут, с който стимулира метаболизма си всяка сутрин. Когато го тормози махмурлук, Борис пие едно "Блъди мери". "Фактът, че имам 4 деца и се занимавам с тях, също ме поддържа млад", обяснява свежия си вид 45-годишният тенисист и покер-играч.
Чай на фокус: Кралско сафари
Индийски черен чай от руските магазини "Берьозка". 100 пакетчета струват около 7 лева, има и кутии с по 30 за двойно по-малко пари.
Върху опаковката пише че са "двойни", но това просто е някаква руска хитрост - стандартни са, даже не са индивидуално пакетирани, но при черния чай това не е чак толкова фатално.
Вкусът е наситен, нюансиран, но не чак така, както при един хубав дарджелинг. За почитателите на черния чай "Кралското сафари" с махараджата върху слона на кутията е едно добро, не само бюджетно, но и разнообразяващо решение.
В магазините "Берьозка" разнообразието от черни чайове е впечатляващо - преобладават цейлонските и индийските видове. Отделно от това са налице и различни вариации и разфасовки на мляко и сметана за тях. Така че - бягайте при руснаците.
Чай на фокус: Loyd Green Sense
Микс от зелен и бял чай с добавен аромат на алое вера. От веригата Metro. Цената не я помня, но не беше нещо необичайно - около 4 лева за 20 вакуумирани пакетчета.
Съотношението между зелен и бял чай според описанието върху кутията е 77 към 20 процента. Препоръчително е да запарвате с вода не по-гореща от 80-90 градуса и за кратко.
Вкусът е мек, с отчетлив аромат на алое вера. Това чудодейно и полезно в много аспекти растение напоследък го прибавят къде ли не. Тук нюансът на алое е уместен, но може би малко по-силен, отколкото лично аз бих искал.
С дъх на канела
Днешният ми кашмирски чай е ароматизиран от истинско канелено листо, откъснато и донесено от градината на хотела ми на Сейшелските острови. Ухае страхотно. Другият компонент, който кипвам за минута-две в литър вода, са няколко зрънца кардамон. После добавям и лъжичка зелен чай. На финала, при сервирането, както вече знаете, се слагат и няколко тичинки шафран. По желание може и бучка-две небет шекер.
Чай на фокус: Три нови азиатски вида в LIDL
Под респектиращата марка Deluxe тази седмица в LIDL се появиха три много добри чая, в рамките на Азиатската седмица там. Тя продължава до неделя, така че не е зле да побързате. И трите разфасовки са в кутии по 20 пирамидални копринени торбички. Цената е 3.99 за всяка кутия. Първият вид е черен, или по-точно Дарджелинг - типичен индийски чай с допълнителни аромати на билки и непълна ферментация. Може би най-ароматният и хубав черен чай, поне за мен, ако въобще го приемаме за черен.
Пият го не само в Индия, но и в цяла Турция и въобще в Средна Азия. Действа много ободряващо, върви добре с мляко. В чист вид има, поне за мен, едва доловим аромат на кока-кола, карамел или нещо от този сорт.
Вторият вид е Mao Feng - бял чай с изключително изискан лек вкус. Тук е мястото да припомним, че белият чай, при който листенцата са откъснати още преди да са се разтворили напълно (бере се в строго определен период от време) има много повече полезни свойства и от черния, и от зеления - най-вече антиоксиданти. Съдържа и по-малко кофеин от зеления, което го прави идеален за вечерните часове.
Третият вид чай Deluxe от Азиатската седмица на LIDL е улонг. Имах известни резерви, че ще се окаже толкова добър, колкото насипният млечен такъв, но не се оправдаха. Чаят е чудесен, с едва доловим аромат на сметана. И при него, както и при белия чай по-горе, е много важно да не прекалявате с температурата на водата за запарката - добре е тя да е не повече от 70-80 градуса. По метода с големината на мехурчетата, издигащи се от дъното на чайника - те не бива да надвишават големината на рачешко око. 1-2 минути запарване са достатъчни. При дарджелинга може и повече, и с по-вряла вода.
И така - не чакайте да свършат, ами побързайте да се запасите и от трите вида. И още веднъж браво на LIDL за добрата чаена култура и уважението към това питие, което продължава да демонстрира тази верига.
Звезда на фокус: Лейди ГаГа
Питието, с което най-често може да бъде видяна известната певица, е именно чаят, и то главно в зелените вариации. В скорошно интервю Лейди ГаГа дори сподели, че е успяла да спре цигарите главно с помощта на известния Kusmi Detox tea. Миксът съдържа зелен чай, мате и лимонена трева. Подобни миксове на по-достъпна цена се предлагат и у нас - например в серията Sir Edward 4 Moments.
Чай на фокус: Hatherwood English Tea Time
Този асамски черен чай е един от няколкото вида, които се появиха вчера в LIDL - в рамките на британската кулинарна седмица там. Вече стана традиция да обръщаме внимание на тази верига - рекламата не е умишлена, просто там, и донякъде в BILLA, се отнасят най-уважително към страстта на чай-маниаците.
Цената на кутийка от тези три вида черен чай, съдържаща 20 пирамидални копринени торбички, е 3.99 лв. - съвсем прилична за премиум-разфасовка.
Побързайте, преди да са се свършили. Има и други интригуващи британски специалитети - маслени бисквити, малцов оцет, горчица и ментов сос, 2-3 вида чипс и хубави млечни десерти.
Чай на фокус: Starbucks Chai
Покрай пътешествието из Индия свикнах да пия и различни черни чайове. Този във веригата Starbucks, кръстен по начина, по който го наричат именно на онзи субконтинент, е един от най-хубавите.
Миксът от подправки придава на ферментиралия чай чудесен аромат и действа много ободряващо. Върви идеално с малко мляко - точно както го предпочитат в Индия.
Чай на фокус: Lord Nelson на гости в LIDL
Няколко интересни микса се появиха тези дни във веригата супермаркети, в рамките са седмицата Spa & Wellness. Два от видовете са на билково-ябълкова основа, а този тук все пак е с участието и на зелен чай. Разфасовките са в кутии по 20 копринени пирамидални торбички, а цената - 3.99 лв. Марката е британска, със седалище недалеч от Бирмингам.
Името Green Tea with Lemon Grass, Orange & Ginger казва достатъчно. Съотношението на съставките е 75% зелен чай, 9% лимонена трева, 4% портокалови кори, 4% джинджифил, канелени корички и естествени ароматизатори. Вкусът е свеж и енергичен, като най-магическо е влиянието на джинджифила. За щастие, лютивият му вкус е достатъчно омекотен от другите съставки в микса.
Чай на фокус: Индийски масала
Подправки, мляко, чаени бисквитки - три задължителни съставки за масала чай |
В Индия пият предимно черен чай. Обичат обаче да го смесват с любимите си подправки, с които разполагат в изобилие - чер пипер, канела, кардамон, джинджифил. Най-популярният микс от този тип се нарича Masala Chai.
Пие се най-често с мляко. Според някои рецепти то се смесва предварително с водата в съотношение 1 към 2 или 1 към 4 и така получената течност се държи близо до точката на кипене. В крайпътните кафета при бензиностанциите наливат от нея директно в чашката, където са сложили пакетче масала.
Разбира се, може да се пие и без мляко. Ароматът е силен, но същевременно вкусът е мек. Не очаквайте да се олютите или нещо подобно. Действа ободряващо и дава сила - почти като кашмирската кева.
Сместа наподобява гънпаудър, но топчетата са още по-дребни, почти като нес-кафе |
Цитат на деня
Радвам се, че не съм се родил преди изобретяването на чая.
Уилям Гладстон (1809-1898), британски държавник
Чай на фокус: Matcha Green Tea
Ето го моят нов наркотик. Яркозелената пудра в тези кутии е японският зелен чай матча - висококачествен и финосмлян, който се разбърква и консумира изцяло, а не след прецеждане. Сладкарската индустрия го използва и за направата на сладкиши, смесвайки го с брашно или други съставки.
У нас много малко заведения сервират матча. Едно от тях например е Happy Sushi на ъгъла на "Раковска" и "Руски", с цена от около 4 лева за една голяма керамична купичка. В търговската мрежа не съм виждал да се предлага. Продават го няколко онлайн-магазина. Популярен е и в сайтовете за хранителни добавки, поради изключително полезните си свойства за организма. Кутийка от 50 грама в онлайн-магазините върви от порядъка на 40-50 лева. Цената изглежда доста висока, но това само допълнително подсказва за какъв качествен и полезен продукт става въпрос.
Проблемът с цената обаче се решава много лесно чрез вездесъщия китайски онлайн-магазин Aliexpress.com. Тук кутия от 200-250 грама матча може да се поръча на цена между 12 и 20 долара. Доставката е безплатна до кварталната поща или дори до самия ви адрес. Единственият проблем е, че стоката пристига за около месец. Ако сте по-нетърпеливи, можете да получите чая си и само за няколко дни, стига да изберете не държавната хонконгска поща, а куриер от типа DHL.
Ето две конкретни поръчки от Aliexpress, които пристигнаха благополучно при мен:
Matcha 1
Matcha 2
Приготвянето на този чай е много просто, даже и да нямате специалната японска четчица от бамбукови летвички. Лично аз използвам вибриращо миксерче за нес-фрапе от кварталния магазин.
Дали е полезен? Оха, и питате. Още преди 10-ина години изследователи от Колорадския университет установили, че концентрацията на антиоксидант EGCG в матча е до 137 пъти (да, 137 пъти) по-висока от тази в масово разпространените зелени чайове в пакетчета.
Този чай засилва и обмяната на веществата в организма, а редовната консумация драстично понижава нивата на лошия холестерол. Приготвената смес от зелен чай на прах съдържа много по-висока концентрация на катехини и хлорофил. Според клиничните проучвания, пиенето на японска матча спомага за успокояването на умствената дейност и намаляването на стреса.
Дали има шанс да не ви хареса? Като нищо. Да не забравяме, че става въпрос за силно концентрирана субстанция. Тревисто зеленият, нагарчащ вкус на зеления чай тук е по-силен отколкото при всеки друг вид. Вариантите с подслаждане на матча със захар или мед тук не са толкова кощунствени, колкото при останалите чайове. Ако обичате капучино, може да пробвате и матча-чино, направено от разтворена матча, мляко и пяна от мляко най-отгоре.
Чай на фокус: Кашмирски Kehwa
С кашмирския чай Kehwa, срещан още като Kehva или Kahwah, се запознах съвсем наскоро - покрай туристическата агенция "Редискавър Индия", с която скоро мисля да посетя това райско място. Противно на очакванията ми, той не се прави от черен чай, а е върху основата на зеления. В някои разновидности към кипящата вода не се добавя изобщо чай, а само кардамон, канела и няколко тичинки от вълшебното цвете шафран.
Характеризира се със специфичен, отчетлив аромат. Понеже не е силен откъм кофеин, може да се пие спокойно през целия ден. Освен в индийския щат Джамму и Кашмир, е популярен най-вече в Пакистан и Афганистан.
Как се приготвя традиционният чай Kehwa:
За 2 чаши чай – към 2½ чаени чаши вряла вода се слага 1/2 чаена лъжичка кашмирски чай, миксиран с канела и кардамон, и се възвира за още 2-3 минути. Тук малкото количество чай се компенсира с процеса на варене. То е особено важно за подправките, които пускат своя аромат и подслаждат по естествен начин течността, придавайки й красив златист оттенък.
След получаването на запарката чаят се прецежда в кана или термос и към него се прибавят 4-5 тичинки шафран (продава се в отделни миниатюрни кутийки в комплект към кашмирската чаена смес) и се оставят да постоят 2-3 минути. Пие се със или без захар, може и с мляко. Много добре се комбинира с различни видове ядки.
Този чай укрепва менталните способности, усилва паметта, подобрява кръвообращението, пречиства черния дроб и бъбреците и лекува стомашни болки. Регулира кръвното налягане и спомага за намаляване на теглото по здравословен и безопасен начин, като ускорява обмяната на веществата и създава чувство за ситост.
Дали ще ми омръзне, ако ми го сервират по няколко пъти на ден и на различни места? Съмнявам се, но мисля да опитам.
Нещо към чая: English Vinglish
Чудесен индийски филм от 2012 г. Забавен, жизнерадостен, мъдър, красиво заснет (предимно в Ню Йорк). Ще ви се отрази добре даже и да нямате хубав chai подръка, нито ладу.
Чай на фокус: Пу Ер в малки пресовани тухлички
Бързам да уточня - този вид чай не е за начинаещи любители. Вкусът му е специфичен и няма нищо общо с онова, което случайните консуматори наричат "приятен аромат". Наподобява повече пушек, пепел, пръст. Някой би го сравнил с аромата на уискито Lagavulin, друг - с дъха на изоставен пепелник.
Затова пък ефектът и ползата от този чай са толкова безспорни, че в китайския език има 22 отделни термина за тях. Да, точно така - пу ер влияе благоприятно върху човешкия организъм по 22 различни начина.
Така че, посягайки към него, не преставайте да мислите за това: пу ер е плод на доказал се през вековете процес, открит преди повече от 2000 години. Дълго време е бил привилегия само на императорите и обкръжението им. Тъй като с времето свойствата му се засилват, на инвестицията в него се е гледало като на вложение в злато - купуваш и складираш някакви количества и всяка следваща година можеш да ги продадеш на по-висока и по-висока цена.
И наистина има защо. Самият аз първоначално бях разочарован от странния вкус. Надявах се на някакъв поне далечно сладък аромат, но не би. Още след третото пиене обаче се пристрастих към този особен мирис. По същия начин човек отначало се стряска от идеята да яде мухлясало (синьо) сирене, но постепенно осъзнава какъв изискан деликатес е то.
Но най-вече ме порази действието на този чай. Препоръчвам го особено след обилно хранене, след по-сериозна консумация на алкохол, както и при всякакви симптоми на стомашно неразположение. Пу ер ободрява, но не чак така ударно, като кафето или черния чай, подобрява концентрацията и зрението, подтиска апетита и чувството за глад. Заради последното е доста популярен сред вманиачените на тема диети жени.
Но ще спра с изброяването, защото си давам сметка, че звучи чак съмнително. Просто трябва да пробвате, с поне няколко запарки в различни дни, за да се убедите, че не се шегувам. Ако ли пък нe усещате ефекта (в което силно се съмнявам) или просто не можете да свикнете със странния вкус (което е по-вероятно) - забравете за него и отивайте към аптеката за лекарства.
Конкретно този вид пу ер се предлага от варненския онлайн- магазин "Дрога". Цената му е 4.75 лв. за 50 грама. Малките пресовани тухлички са удобна доза както за единична чаша, така и за малък чайник от 600 мл. Подходящи са за повече от една запарка. Температурата на водата трябва да е по-висока от тази за зеления чай - около 80-90 градуса, а продължителността на запарването - около 5 минути. При пу ер, вследствие на специалната ферментация, няма опасност да го "изтървете" и да получите горчив танинов вкус. Няма го и усещането за "трева", характерно за зеления и белия чай. Тук ароматът е силен, цветът - тъмно кехлибарен, но като цяло течността е много мека и комфортно възприемана от стомаха.
По-нататък ще напиша и за други разновидности на пу ер - има смески с различни аромати, например портокалов, които правят вкуса по-поносим. Но най-типичният и доказан като ефект е този в тухличките.
Затова пък ефектът и ползата от този чай са толкова безспорни, че в китайския език има 22 отделни термина за тях. Да, точно така - пу ер влияе благоприятно върху човешкия организъм по 22 различни начина.
Така че, посягайки към него, не преставайте да мислите за това: пу ер е плод на доказал се през вековете процес, открит преди повече от 2000 години. Дълго време е бил привилегия само на императорите и обкръжението им. Тъй като с времето свойствата му се засилват, на инвестицията в него се е гледало като на вложение в злато - купуваш и складираш някакви количества и всяка следваща година можеш да ги продадеш на по-висока и по-висока цена.
И наистина има защо. Самият аз първоначално бях разочарован от странния вкус. Надявах се на някакъв поне далечно сладък аромат, но не би. Още след третото пиене обаче се пристрастих към този особен мирис. По същия начин човек отначало се стряска от идеята да яде мухлясало (синьо) сирене, но постепенно осъзнава какъв изискан деликатес е то.
Но най-вече ме порази действието на този чай. Препоръчвам го особено след обилно хранене, след по-сериозна консумация на алкохол, както и при всякакви симптоми на стомашно неразположение. Пу ер ободрява, но не чак така ударно, като кафето или черния чай, подобрява концентрацията и зрението, подтиска апетита и чувството за глад. Заради последното е доста популярен сред вманиачените на тема диети жени.
Но ще спра с изброяването, защото си давам сметка, че звучи чак съмнително. Просто трябва да пробвате, с поне няколко запарки в различни дни, за да се убедите, че не се шегувам. Ако ли пък нe усещате ефекта (в което силно се съмнявам) или просто не можете да свикнете със странния вкус (което е по-вероятно) - забравете за него и отивайте към аптеката за лекарства.
Конкретно този вид пу ер се предлага от варненския онлайн- магазин "Дрога". Цената му е 4.75 лв. за 50 грама. Малките пресовани тухлички са удобна доза както за единична чаша, така и за малък чайник от 600 мл. Подходящи са за повече от една запарка. Температурата на водата трябва да е по-висока от тази за зеления чай - около 80-90 градуса, а продължителността на запарването - около 5 минути. При пу ер, вследствие на специалната ферментация, няма опасност да го "изтървете" и да получите горчив танинов вкус. Няма го и усещането за "трева", характерно за зеления и белия чай. Тук ароматът е силен, цветът - тъмно кехлибарен, но като цяло течността е много мека и комфортно възприемана от стомаха.
По-нататък ще напиша и за други разновидности на пу ер - има смески с различни аромати, например портокалов, които правят вкуса по-поносим. Но най-типичният и доказан като ефект е този в тухличките.
Съвет №6: Не подминавайте магазините за чай
При кафето е по-различно. Когато е насипно, в някакви чували, няма как да си сигурен, че наистина купуваш кенийско, етиопско или колумбийско. Трябва да си много голям познавач, за да се ориентираш, но съмненията винаги остават. Затова предпочиташ да залагаш на изпитани марки - Illy, Lavazza, Davidoff, Tchibo (особено това африканското със слона върху опаковката)...
При чая е точно обратното. Пакетираните видове не ти създават сигурност, че получаваш точно това, което пише върху етикета. Особено ако са от онези старите, в които субстанцията е смляна като чубрица. При по-модерните пирамидални разфасовки в копринени торбички шансът да се убедиш, че това наистина е съответният вид чай, е по-голям. Но най-сигурно е да отидеш в специализиран магазин и да си купиш насипен.
У нас вече има доста такива щандове и търговски обекти. За София се сещам поне за два - единият е в Galaxy Trade Center в квартал "Гео Милев", а другият - в Централни хали. Във всеки от двата магазина има по 50-ина вида чай - черен, зелен, бял, ройбос, мате, плодов и прочие. Не са пропуснати и дизайнерските от типа "Влюбено сърце", които са във вид на суха топка, а после разцъфтяват като лилии в горещата вода.
Удобството при тези магазини е че можеш не само да разгледаш и да се убедиш в разликите между един и друг вид, но и да ги помиришеш. Въпреки че далеч не винаги сухият аромат е гаранция за хубава напитка, както и обратното. Но като за "по-начинаещи" обонятелният тест е важен и може много да помогне.
Започнете да експериментирате, купувайки си малки разфасовки от по 30-ина грама. Те ще ви стигнат поне за няколко запарки от дадения вид - достатъчни, за да прецените дали ви допада или не. После можете да си взимате по 50-100 грама от най-любимите или да си ги поръчвате за доставка по куриер от сайтове като варненския "Дрога", например. Цените там са и с 30-ина процента по-ниски от тези в софийските магазини. Всеки месец има и интересни промоции.
В специализираните магазини за чай продават и хубави аксесоари за направата му - чайници, кани, чаши, цедки. Важно е да се знае, че тук те са малко по-скъпи, отколкото в по-големи търговски обекти за домашни потреби (като този срещу Carrefour и асансьорите в The Mall, например) или в онлайн-магазините.
Магазинът за чай в Galaxy Trade Center, София, бул. Шипченски проход |
При чая е точно обратното. Пакетираните видове не ти създават сигурност, че получаваш точно това, което пише върху етикета. Особено ако са от онези старите, в които субстанцията е смляна като чубрица. При по-модерните пирамидални разфасовки в копринени торбички шансът да се убедиш, че това наистина е съответният вид чай, е по-голям. Но най-сигурно е да отидеш в специализиран магазин и да си купиш насипен.
У нас вече има доста такива щандове и търговски обекти. За София се сещам поне за два - единият е в Galaxy Trade Center в квартал "Гео Милев", а другият - в Централни хали. Във всеки от двата магазина има по 50-ина вида чай - черен, зелен, бял, ройбос, мате, плодов и прочие. Не са пропуснати и дизайнерските от типа "Влюбено сърце", които са във вид на суха топка, а после разцъфтяват като лилии в горещата вода.
Тук не само можеш да видиш какъв точно чай си купуваш, но и да усетиш аромата му. |
Удобството при тези магазини е че можеш не само да разгледаш и да се убедиш в разликите между един и друг вид, но и да ги помиришеш. Въпреки че далеч не винаги сухият аромат е гаранция за хубава напитка, както и обратното. Но като за "по-начинаещи" обонятелният тест е важен и може много да помогне.
Започнете да експериментирате, купувайки си малки разфасовки от по 30-ина грама. Те ще ви стигнат поне за няколко запарки от дадения вид - достатъчни, за да прецените дали ви допада или не. После можете да си взимате по 50-100 грама от най-любимите или да си ги поръчвате за доставка по куриер от сайтове като варненския "Дрога", например. Цените там са и с 30-ина процента по-ниски от тези в софийските магазини. Всеки месец има и интересни промоции.
В специализираните магазини за чай продават и хубави аксесоари за направата му - чайници, кани, чаши, цедки. Важно е да се знае, че тук те са малко по-скъпи, отколкото в по-големи търговски обекти за домашни потреби (като този срещу Carrefour и асансьорите в The Mall, например) или в онлайн-магазините.
Индия - страната на чая, лалетата и Тадж Махал
Хайде към Кашмир в края на март и началото на април!
За повече подробности и записвания - Редискавър Индия Турс, туроператорът с екслузивните оферти за този земен рай
За повече подробности и записвания - Редискавър Индия Турс, туроператорът с екслузивните оферти за този земен рай
Tea fact №11: Заздравява костите
Не може да се твърди категорично, че зеленият чай е ефикасно средство за борба с остеопорозата. Напоследък все повече изследвания обаче намират зависимост между редовната консумация на тази напитка и по-малкия риск от заболявания на костната система.
Нещо към чая: Топено масло Ghee
Перфектната закуска? Препечени филийки пълозърнест хляб, намазани с малко ghee. Или яйца на очи, запържени в малко ghee, може с няколко капки балсамов оцет на финала. Или омлет с биволско сирене и телешки суджук, приготвен с ghee.
Но какво е това гий? Зад тази странна индийска дума всъщност се крие нещо най-обикновено - претопено краве масло.
За да готвят единствено с такова индийците, сигурно има защо. С две думи - то е пречистено и съдържа само полезните вещества, квинтесенцията от това свещено животно кравата. Вредните съставки като лактоза и белтъка казеин, така сложни за преработка от човешкия организъм, са изчезнали при претопяването, както и водата.
Въпросното топено масло има много по-висока точка на горене от обикновеното, както и от растителните - зехтин, слънчогледово или олио от гроздови семки. За откровено престъпни продукти като маргарина пък да не говорим - ако се изкушавате да употребявате такова нещо, подвеждани от реклами и надписи по опаковките, по-добре спрете докато е време, и дори не очаквайте повече аргументи.
Топеното масло има леко препечен вкус на ядки. Ароматът му се връзва чудесно с вкуса на тостерните филийки или омлета. Още по-вкусно е като мазнина към картофи на фурна например или към талятели.
Как се приготвя? Става за не повече от половин час. Взимате два калъпа по 250 грама и ги нарязвате на няколко парчета в тенджерата. Първите 2-3 минути огънят може да е по-силен, докато се разтопят, но след това го намалете до минимум. Мътната течност трябва леко да бълбука. Постепенно ще започне да се избистря, а на повърхността да се образува пяна. Нея я отстранявате със суха лъжица. На дъното пък се отделя белтък, който също накрая ще изхвърлите.
След 20-ина минути (според някои и повече, но според мен са напълно достатъчни), когато пяната е махната и не се образува нова, а течността е прозрачна и златиста - маслото е готово. Оставяте го минута-две настрани от огъня, след което го прецеждате в подсушен буркан или кутия - с цедка, филтърна хартия или тензух. Няколко часа по-късно то ще се сгъсти като захаросан мед.
Така получената субстанция може да държите и извън хладилника седмици наред - в нея няма вещества, които да я развалят. Единственото условие е да бъркате в буркана с чисти и сухи прибори.
Разбира се, както с всичко останало, и с консумацията на топено масло не бива да се прекалява. Калорично е като всяка друга мазнина. Но полезните му свойства са много, почти като лекарство е. Съдържанието на витамини А и D е високо. И вече няма нужда да се страхувате от пържените неща, стига да са приготвени с гий.
От всички видове чай, с които тост с топено масло се съчетава добре, аз лично бих препоръчал жълт чай Хуанг Ксяо. Той има подобен лек аромат на орехи и други ядки, както и същия златист цвят. Добър апетит!
Към тези яйца, запържени с гий, малко преди сваляне от котлона са добавени няколко капки балсамов оцет. С него се задушават леко, а после се оставя той да се карамелизира. Как мислите, дали е вкусно? |
Абонамент за:
Публикации (Atom)