Tea fact №11: Заздравява костите

Не може да се твърди категорично, че зеленият чай е ефикасно средство за борба с остеопорозата. Напоследък все повече изследвания обаче намират зависимост между редовната консумация на тази напитка и по-малкия риск от заболявания на костната система.

Нещо към чая: Топено масло Ghee


Перфектната закуска? Препечени филийки пълозърнест хляб, намазани с малко ghee. Или яйца на очи, запържени в малко ghee, може с няколко капки балсамов оцет на финала. Или омлет с биволско сирене и телешки суджук, приготвен с ghee.

Но какво е това гий? Зад тази странна индийска дума всъщност се крие нещо най-обикновено - претопено краве масло.
За да готвят единствено с такова индийците, сигурно има защо. С две думи - то е пречистено и съдържа само полезните вещества, квинтесенцията от това свещено животно кравата. Вредните съставки като лактоза и белтъка казеин, така сложни за преработка от човешкия организъм, са изчезнали при претопяването, както и водата.

Въпросното топено масло има много по-висока точка на горене от обикновеното, както и от растителните - зехтин, слънчогледово или олио от гроздови семки. За откровено престъпни продукти като маргарина пък да не говорим - ако се изкушавате да употребявате такова нещо, подвеждани от реклами и надписи по опаковките, по-добре спрете докато е време, и дори не очаквайте повече аргументи.

Топеното масло има леко препечен вкус на ядки. Ароматът му се връзва чудесно с вкуса на тостерните филийки или омлета. Още по-вкусно е като мазнина към картофи на фурна например или към талятели.

Как се приготвя? Става за не повече от половин час. Взимате два калъпа по 250 грама и ги нарязвате на няколко парчета в тенджерата. Първите 2-3 минути огънят може да е по-силен, докато се разтопят, но след това го намалете до минимум. Мътната течност трябва леко да бълбука. Постепенно ще започне да се избистря, а на повърхността да се образува пяна. Нея я отстранявате със суха лъжица. На дъното пък се отделя белтък, който също накрая ще изхвърлите.
След 20-ина минути (според някои и повече, но според мен са напълно достатъчни), когато пяната е махната и не се образува нова, а течността е прозрачна и златиста - маслото е готово. Оставяте го минута-две настрани от огъня, след което го прецеждате в подсушен буркан или кутия - с цедка, филтърна хартия или тензух. Няколко часа по-късно то ще се сгъсти като захаросан мед.



Така получената субстанция може да държите и извън хладилника седмици наред - в нея няма вещества, които да я развалят. Единственото условие е да бъркате в буркана с чисти и сухи прибори.

Разбира се, както с всичко останало, и с консумацията на топено масло не бива да се прекалява. Калорично е като всяка друга мазнина. Но полезните му свойства са много, почти като лекарство е. Съдържанието на витамини А и D е високо. И вече няма нужда да се страхувате от пържените неща, стига да са приготвени с гий.

От всички видове чай, с които тост с топено масло се съчетава добре, аз лично бих препоръчал жълт чай Хуанг Ксяо. Той има подобен лек аромат на орехи и други ядки, както и същия златист цвят. Добър апетит!

Към тези яйца, запържени с гий, малко преди сваляне от котлона са добавени няколко капки балсамов оцет. С него се задушават леко, а после  се оставя той да се карамелизира. Как мислите, дали е вкусно?

Чай на фокус: Жълт чай Хуанг Ксяо


Един от най-скъпите и изискани насипни видове, които можете да си купите в България. В момента дори е с промоционална цена във варненския магазин и сайт "Дрога" - малко под 6 лева за 50 грама, които ще ви стигнат поне за 10 литра чай. Една доза може да се запарва 2-3 пъти, стига да е в рамките на няколко часа.

Жълтият чай е, така да се каже, за напреднали ценители. Дълги години е бил привилегия само на императорските династии в Китай.
Вкусът му е по-малко необичаен и по-приемлив от този на пепеливия пу ер, например. Мекотата във вкуса мога да я сравня с тази на белия чай, но в аромата има едва доловим дъх като онзи от черния. Тревистият вкус на зеления почти не се усеща - има го, но е едва доловим. Няма я и таниновата тръпчивост, когато прекалим с градусите на водата или продължителността на запарката. Усещането е като за "препечен бял чай". Лично аз намирам във вкуса му нюанси на ядки, например орехи. В момента, докато пиша тези редове, пия именно такъв.

Жълтият чай е рядък вид - по-рядък дори от белия. Той е ферментирал и окислен по-дълго от зеления, но не като толкова като улонг или черен. Винаги е от цели, а не надробени или смлени чаени листа. Фазата на сушене е по-бавна. Влажните чаени листа се оставят, докато придобият естествен светло-жълт цвят. Според някои технологии той се препича в специални тигани и фурни на няколко стадия. Процесът отнема няколко дни.

Като краен резултат се получава напитка, която има всички полезни свойства на зеления чай, с много интересен и фин аромат, но същевременно без тревистия вкус, с който мнозина не могат да свикнат.

В резюме - ако вече сте си създали траен навик да пиете зелен чай без допълнителни плодови аромати и без подслаждане, може би е крайно време да опитате и нещо по-специално като жълтия чай, например. Споменах ли, че това е била любимата напитка на Мао Цзедун?

Tea fact №10: Най-скъпият е в Хонконг



До 8 888 долара струва една чаена закуска в един от най-луксозните хотели в света - хонконгският Ritz Carlton. Тук се сервират най-скъпите и изискани видове чай, в комбинация с екслузивни деликатеси и една от най-красивите гледки, които човешкоото око някога може да види.

Чай на фокус: плодовите на "Биоселект"



Разнообразието от български плодови и билкови чайове в магазините е огромно. Както и с много други неща, у нас не оценяваме достатъчно какъв богат избор имаме на някои продукти (например видове и марки бира, или студен чай), за разлика от много други държави.
В супермаркетите най-популярни са българските разфасовки на "Биопрограма", "Билкооп" и още 1-2 марки с хубави шарени кутийки, чиито имена в момента не се сещам.
Чайовете на Bioselect са с около една трета по-скъпи, но поне двойно по-хубави от конкурентните. Тази марка не предлага повече от 5-6 вида, но всеки от тях си заслужава.

"Лично гарантирам, че този чай ще задоволи и най-високите ви очаквания или просто ще оправдае Вашите пари". Продан Проданов (създател и управител) 
Това е написано с дребни букви на дъното на семплата кутийка. Да, оформлението наистина не е нищо особено и човек може да се зачуди защо тук цената е по-висока.
Горските ягоди на Проданов обаче наистина миришат на горски ягоди, а ябълката - на ябълка. От чашата ви ще се носи аромат, какъвто рядко ще доловите в другите плодови чайове.

За съжаление, серията Bioselect не е толкова широко разпространена като тези на конкуренцията. В Metro например я няма, както и в повечето квартални магазини. Във веригата Фантастико обаче се продава със сигурност - снимката тук е именно от там.

Казано в резюме - ако предпочитате плодовите чайове, особено за късните вечерни часове, и имате възможност да пробвате от тези, много вероятно е повече да не посегнете към друг вид.

Нещо за маниаци: Sharky tea

Инфузер за чай по дизайн на аржентинеца Пабло Матеода. Най-добре се връзва с ройбос или каркаде ;)





Чай на фокус: Lipton Green tea Mandarin Orange

Това беше моят чай по време на скорошното ми кратко гостуване в Италия. Взех го от един голям супермаркет в курортните селца край Лаго ди Гарда. Като цяло средностатистическият италианец няма кой знае колко по-голям избор от нас по отношение на чая. И там доминират марки като Twinings и Lipton и имат безброй местни марки с по-ниска цена и качество.

Конкретно този ме заинтригува с присъствието на мандарината към портокала, който иначе е традиционен плодов аромат за зелените чайове. Тя значително омекотява цитрусовия аромат и  вкус и прави напитката по-фина и изискана. Дано същата комбинация се появи скоро и на нашия пазар.

Три чаени поговорки


Пиенето на чаша чай всеки ден може да доведе аптекарите до разорение. - Китайска

Ако човек не е поел чай в себе си, той не е способен да разбира истината и красотата. - Японска

Интересно как един чайник може да олицетворява едновременно комфорта на уединението и удоволствието от компанията. - Неизвестен автор


Чай на фокус: Teekanne Ройбос + Ванилия


Кутия с 20 пакетчета (невакуумирани) Teekanne Rooibos Vanilla струва около 3.50 в Metro и може би малко повече в други магазини. 

Вкусът е подобен на чудесния ройбос ванилия, който предлагат в Starbucks, но в случая е на много по-добра цена. Подходящ е за консумация по всяко време на денонощието, тъй като не съдържа кофеин. Перфектният чай за късните вечерни часове. Влияе благоприятно на централната нервна система, действа успокояващо и подобрява храносмилането.
Въобще полезните свойства на този южноафрикански храст са безброй. Действа като антиоксидант не по-зле от зеления чай. Вкусът му е сладък и не се нуждае от добавяне на захар или мед. Много добре се връзва и с лимон, също и с мляко. Една чаша от него съдържа само 2 калории.

Запарва се с кипяща вода в продължение на 5 или повече минути. Не пречи пакетчето да седи докрай в чайника.

В студен вид ройбосът е може би най-добрата разхладителна и утоляваща жаждата напитка. Учудващо е, че нито един производител не предлага у нас бутилиран студен ройбос - може би защото, ако пуснат такъв, моментално ще им спаднат продажбите на всички подсладени и съответно доста вредни чайове от типа Nestea.

Teekanne Rooibos Vanilla се съчетава чудесно и с ройбос-чая Relax от серията 4 Moments на Lidl, който е с аромат на карамел. Ако сложите по едно пакетче от двата вида в чайника си (а най-добре и трето - от онзи с аромат на марципан), ще получите сладък микс с вълшебен аромат, който стопля тялото, сърцето и душата.

Чай на фокус: Тайвански млечен улонг

Топчетата са малко по големи  от  гънпаудър. Завитите цели листа ухаят опияняващо на сметана и краве масло. Ароматът се получава чрез специална ферментация на зеления чай.

Един от най-хубавите видове, които някога ще пиете. Разбира се, въпрос на вкус е, но поне за мен е така. Млечният улонг именно бе този, който ми отвори очите за необятната вселена на зеления чай и неговите разновидности. Дотогава невежеството ми смяташе, че вариациите опират главно до това с какви плодове или цветя може да бъде ароматизиран. Както ми предстоеше да науча обаче, преработката на това растение носи различни нюанси във вкуса му даже без да се прибягва до допълнителни съставки.

Улонгът, в чието производство са се специализирали най-вече Тайван и Китай, е полуферментирал чай. При него процесът на окисляване е прекъснат. Това го позиционира някъде между зеления и черния чай като съдържание на кофеин и температура, необходима за запарката. Най-добре е водата да е гореща около 80-90 градуса - тоест, когато мехурчетата в нея са "с големината на око на риба" според най-древния метод за измерване.
Високото качество на селекция и преработка позволяват по няколко запарки от едно количество улонг.

Млечният улонг е с аромат на сметана или краве масло. Ухае така както в сух вариант, така и след инфузията в чайника. Някои производители го ароматизират допълнително с млечна суроватка, но в оригиналния си вид чаят придобива този вкус само благодарение на ферментацията си при специални условия. Излишно е да казвам, че добавянето на захар или мед към този елексир е почти кощунствено.
Тревистият, типично "зелен" вкус тук почти не се усеща. Опияняващият аромат превръща пиенето на млечен улонг в изживяване, което не бива да си доставяте прекалено често - за да не свикнете с него и престанете да му се наслаждавате пълноценно. Лично аз си правя такъв не повече от 2 пъти седмично, по 2-3-4 чаши една след друга.

В София може да се намери в специализираните магазини за чай в Централни хали или в Galaxy Trade Center в "Гео Милев" при цена от 9.50 лв за 50 грама. Да, над два пъти по-скъп е от  стандартни зелени видове като Twinings Gunpowder, например, но наистина е и два пъти по-хубав, освен това, припомням, е подходящ за поне 2 запарки. Слага се по една чаена лъжичка сух чай за всяка чаша. Тоест, от 4 лъжички се получават минимум 1, а може и 2-3 литра готова напитка.

Друга възможност да се снабдите с млечен улонг е варненската верига магазини "Дрога" и сайта им Tealandbg.com. Там този вид се предлага на цена от 6.25 за 50 гр. Доставката се извършва до 2 дни с куриери на Speedy и се заплаща допълнително. Най-изгодно е да си поръчате 2-3 различни вида чай в една пратка. Ако не сте убедени, че този чай ще ви допадне, посетете някой от магазините и почуствайте аромата му. Може пък да се окажете от малцината, които не го харесват...

След запарката навитите топчета се разтварят до цели, ароматни листа.


Нещо за маниаци: Breville Tea Infusing Kettle

Кухненски робот, който прави напълно готов чай само с няколко натискания на бутончета. Звучи налудничаво, но е факт, срещу около 250 долара. Така де, няма само кафе-маниаците да имат своите автоматични машини я!
Устройството позволява да избереш вида чай, който запарваш (зелен, черен, бял, улонг, билков или друг) и продължителността на запарката. Освен готови настройки, температурата и времето могат да се донагласяват и ръчно.
Гордостта на Breville Tea Infusing Kettle е цедката, която се прикрепя към магнитна шина. Именно чрез нея чаят се спуска към дъното на каната и след определеното време се вдига обратно нагоре.

Звезда на фокус: Скарлет Йохансон

С аромат на къпини - това е любимият чай на Скарлет Йохансон. Когато е горещ, той ще ви накара да се чувствате чудесно, ако навън е мрачен зимен или дъждовен ден. Ако пък е студен е перфектната напитка за разхлаждане през лятото.
Един от предпочитаните от актрисата видове е на The Republic of Tea.

Tea fact №9: Подсилва действието на антибиотиците

Ако прибягването до антибиотични лекарства е неизбежна необходимост, обърнете внимание на това. Чаят има сходно действие по отношение на повечето бактерии, причиняващи болести. Той не само че не неутрализира действието на антибиотиците, а дори напротив - засилва ефекта им до 3 пъти! Изследванията са правени върху 28 различни микроорганизма и са доказали едно и също - поемани с чай, лекарствата влияят много по-ефективно.

Съвет №5: Много полезен със закуската

Ако обичате да хапвате гевреци, кроасани, понички, овесена каша или нещо друго с богато съдържание на нишесте (скорбяла), то чаят би бил чудесно допълнение към тези неща. Антиоксидантът EGCG, който се съдържа най-вече в зеления чай, неутрализира глюкозния удар, нанасян върху организма от подобна, иначе питателна и вкусна, храна.

Ползата от намаляването на кръвната захар чрез тази напитка е сериозна, но тя още повече мотивира необходимостта чаят да се пие неподсладен. Слагайки бучка или лъжичка мед в него, вие просто се лишавате от едно от най-важните му полезни свойства.

Tea fact №8: Понижава риска от рак при жените



Минимум 3 чаши зелен чай дневно и рискът от рак на дебелото черво, стомаха и гърлото при по-възрастните жени намалява значително, сочи проучване, публикувано в
American Journal of Clinical Nutrition .
Изследването е започнало през 1996-а и е обобщено 11 години по-късно. От изследваните 69 310 китайки на средна и над средна възраст (непушачки и въздържателки), 1255 заболели от рак на храносмилателната система. При онези от тях, които консумирали зелен чай редовно, случаите на рак били с 14 на сто по-малко.
Учените обаче допускат, че причините може да са по-комплексни. Обикновено хората, които обичат да пият зелен чай, по принцип водят по здравословен начин на живот - правят повече упражнения, ядат по-полезна храна и като цяло имат по-висок стандарт на живот. Така че и тези фактори може също да са повлияли върху установената зависимост, коментират изследователите, цитирани от Ройтерс.