Чай на фокус: Lipton White tea Pomegranate
Lipton бе една от първите марки, които започнаха да налагат на пазара белия чай като по-изискана и полезна версия на зеления. Спомняте ли си героинята на Илка Зафирова от "Стъклен дом", която искаше снаха й да й сервира именно бял чай и безпогрешно разпозна, че Яна Маринова я заблуждава с друг?
За белите чайове съм писал и друг път в този блог. Важно напомняне - този вид се запарва с вода, която все още не е кипнала. Оптималната температура е 70 градуса. Запарката се извършва и за по-кратко време - най-добре не повече от 2 минути. Листенцата от неферментиралото растение, които са покрити с лек мъх, са подходящи и за втора и дори трета инфузия.
Предложението на Lipton, коeто представям тук, се предлага в супермаркетите от няколко месеца. Комбинирането с нар напоследък е все по-модерно. На мен неговия аромат много ми харесва, но в случая го намирам малко пресилен - до степен на изкуственост. Нарът твърде много доминира над финия вкус на белия чай. В изстудена версия може би тази напитка ще бъде чудесна - именно поради силния си и освежаващ плодов аромат, отсъствието на тревистия "зелен" вкус, както и заради ненужното добавяне на подсладител.
С две думи - ако обичате нар, това е вашият чай. Ако обичате бял чай - не съвсем.
Чай на фокус: серия Tea moments
Трябва пак да мина през "Пикадили". Докато се сетя да напиша за тази серия чайове, и ройбосът (кутията най-горе) взе, че ми свърши. Той бързо се превърна в новия ми фаворит за късните часове (знаете, че не съдържа кофеин). Комбинацията между ройбос и канела е класическа и се среща често и при други марки, но тук производителите от "Българска чаена компания" са прибавили и аромат на портокал, който прави микса още по-приятен.
Надпреварата на големите вериги да се харесат на чай-маниаците става все по-ожесточена. В нея "Пикадили" и "Карфур" като че ли са с едни гърди напред, въпреки че и "Кауфланд", "Билла", "Лидл" и "Фантастико" предлагат все по-голямо разнообразие. Така или иначе, факт е, че новата серия Tea Moments се появи най-напред в "Пикадили". Цената е повече от прилична, чак съмнително евтина - около 1.90 за кутийка с 20 класически пакетчета без връвчици, скрепени по две. Зад стилната опаковка и възможно най-евтината разфасовка обаче се крие изненадващо ароматен чай, в който вкусовете са съчетани повече от сполучливо.
За ройбоса с портокал и канела вече разказах. Всеки уважаващ себе си любител на чай трябва да има поне 1-2 вида ройбос за вечерна, а защо не и за целодневна консумация. Много подходящ е и в леден вариант, без никаква нужда от добавяне на подсладители.
Но да преминем към видовете с истински чай. Първият, който задължително трябва да опитате, е Tea moments Зелен чай с лотос и портокал. По принцип аз не харесвам цитрусовите аромати към зеления чай. Особено ме дразни слагането на лимон. За мен този плод обезличава всеки вид чай и няма място в него, освен ако не се лекуваме от някаква простуда.
С портокала ситуацията е по-различна, особено ако е вмъкнат както трябва и в нужната мярка. В случая той придава един особено благороден вкус на зеления чай, ликвидирайки тревистия му аромат и създавайки допълнително усещане за топлина. Лотосът... него не мога да го преценя, всъщност нямам ясна представа какъв е ароматът на лотоса. Но с две думи - чудесна комбинация.
Стигаме и до третата кутийка - тази долу вляво на снимката. Тя съдържа чай от вида пу ер, признат за един от най-полезните за организма, комбиниран с ябълка и канела. Допълнителните подправки успяват да надвият неизбежния дъх на пръст, който този еликсир притежава. Така напитката става приемлива даже и за неизкушените на тема пу ер начинаещи ценители. Този чай е особено полезен след хранене, защото гарантирано подобрява храносмилането и пречиства стомаха, без да причинява разтройство.
Сега погледнах, че и другите ми две кутийки са почти празни. Дано не са се свършили и в "Пикадили", че ще трябва да пиша в книгата им за оплаквания...
Календар от... чай
Да, точно така. За всеки от 365-те дни в годината - по един чай, който се разтваря в чашата с гореща вода. Субстанцията е специално обработена и пресована така, че да позволи събирането на 52 "вафлички" за всеки ден от седмицата една зад друга.
Събуждаш се, взимаш поредната доза, потапяш я в чаша вода и се наслаждаваш. За съжаление, чаят на немската компания Haelssen & Lyon не е за продажба, а е изработен само в ограничен тираж за корпоративни клиенти и партньори. Проектът е разработен от криейтив агенция в Хамбург.
Никога не е късно за чаша чай
В случая - афганистанец предлага на американски войник да утоли жаждата си в една от най-въздействащите репортажни фотографии, снимани през последните години
Чай на фокус: Ориент
Понякога и сред най-непретенциозните и евтини български марки можеш да откриеш бисер. Точно такъв е и сегашният случай. От серията Premium herbs & fruits досега бях с противоречиви впечатления - по-скоро хубава опаковка и дизайн, отколкото съдържание. Но ето, че сега ме изненадаха и с чая си. Както виждате, запасил съм се и с резервна кутия, защото при цена от 1.50 лв за 20 пакетчета (в "Кауфланд", но сигурно го има и в "Метро", "Фантастико", "Билла" и "Пикадили") вероятността да изчезне от рафтовете е голяма. А щом съм се запасил, значи има защо и може да ми се вярва.
И така - в невзрачните добре познати хартиени пликчета, свързани и подредени по двойки, се крие микс от зелен чай, корени от сладник, кори канела и семена от звездовиден анасон. Идеологически и интонационно комбинацията е много близка до кашмирския чай Kehwa, заради присъствието на ориенталските подправки. Затова реших, че е добра идея при запарката да добавям по 2-3 зрънца кардамон (продава се в магазините за подправки или в магазини за чай като Droga.bg), както и няколко тичинки шафран. Знаете, че не съм фен на захарта, но тук по изключение върви да добавите и някоя-друга малка бучка небет-шекер или едри кристалчета кафява захар. Също така не е лоша идеята температурата да е близка до 100-те градуса, а не около 70, както по принцип се изисква за зелен чай.
Резултатът? Изключително ароматен и вкусен чай с красив кехлибарен цвят, който ще върне силите и тонуса ви в студените ноемврийски и предстоящите зимни вечери. За мен този вкус завинаги ще бъде свързан с пътешествието ми из Индия и Кашмир, каквото пожелавам на всеки да преживее. До скоро!